Facebook Yeni Özelliğini Duyurdu

Facebook Yeni Özelliğini Duyurdu


Popüler sosyal medya sitesi Facebook, yeni video oynatma özelliğini duyurdu. Artık Facebook’ta video izlerken aynı anda haber kaynağında gezebileceksiniz.

Kullanıcı odaklı yenilikleri Facebook’u daha kullanılabilir kılıyor. Bu yüzden yenilikler ile kullanıcıların karşısına sık sık çıkan Facebook, bu sefer de yeni video oynatma özelliğini duyurdu.

Facebook, video alanında daha önce otomatik video oynatma özelliği ile karşımıza çıkmıştı. Ancak otomatik video oynatma özelliğinin aktif olarak varsayılan gelmesi büyük bir kesimin olumsuz tepki göstermesine neden olmuş, daha sonra bu özelliğin nasıl kapatılacağına dair yönergeler hazırlanmıştı.

Facebook’ta Video İzlemek Daha Kolay

Sosyal medya devi video keyfini iki katına çıkarmak için pop-up video oynatma özelliğini tanıttı. Facebook’un pop-up video oynatma özelliği sayesinde haber kaynağında yani ana sayfada gezinti yaparken, videoyu istediğiniz yere konumlandırıp, hem video izleyebilecek hem de son paylaşımları görüntüleyebileceksiniz.
Henüz test aşamasında olan bu özellik belli başlı kullanıcılara sunulmuş durumda. Web tabanlı olan yeni video oynatma özelliğinin çok yakında yine kademeli olarak sunulması bekleniyor.

Facebook’un Otomatik Video Oynatma Özelliğini Kapatma

Bilgisayardan bağlanıyorsanız; Facebook ana ekranının sağ üst kısmındaki ok simgesine tıklayarak açılan menüden “Ayarlar” bölümünü ekrana getirin. “Videolar” sekmesi altında yer alan “Videoları Otomatik Oynat” seçeneğini kullanarak videoların otomatik olarak oynatılmasını iptal edebilirsiniz. Bu işlem sadece web tarayıcısından Facebook’a bağlandığınızda geçerli olacaktır.

Android kullanıcıları Facebook uygulamasının sağ üst kısmında görünen “hamburger” menüsünü açıp burada yer alan “Uygulama Ayarları” bölümüne girerek “Genel Ayarlar” seçeneği altından “Video Otomatik Oynatımı” seçeneğini kapatabilirler.

iOS kullanıcıları ise Facebook uygulamasının sağ alt kısmındaki “Diğerleri” seçeneğini dokunmalı ve “Hesap Ayarları” kısmını seçmeli. Açılan ekranda “Videolar ve Fotoğraflar” başlığı altındaki “Otomatik oynat” seçeneğini kapalı konuma almak, otomatik oynatmadan kurtulmayı sağlayacaktır.


+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle