AVM’lerde Dene, İnternetten Al…

AVM’lerde Dene, İnternetten Al…


Bu yılın ilk 5 ayında uzaktan erişim yoluyla 35 milyar lira harcadık. Artış bir önceki yıla göre yüzde 29’a ulaştı. 35 milyar liralık harcamanın 21 milyar lirası internetten yapıldı.

Daha önceden dokunmadan ve denenmeden satın alınmayan birçok ürün teknolojinin finansmanla buluştuğu noktada yerini uzaktan erişimle alışverişe bıraktı. Ve biz Türkler bu işi çok sevdik. Bu yılın ilk 5 ayında telefon, sipariş ve internet gibi uzaktan erişim yoluyla 35 milyar liralık alışveriş yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 29’a ulaştı. En fazla tercih edilen uzaktan erişim aracı internet oldu. 35 milyar 148 milyon liralık alışverişin 21 milyar 89 milyonu internetten yapıldı. Geriye kalan 14 milyar liralık kısım ise telefon, mektup ve sipariş yoluyla gerçekleştirildi. Araştırmacılara göre, insanlar alacakları ürünü AVM’lerde deneyip internetten sipariş veriyor.

İnternetten yapılan alışverişin ağırlığını ise giyim oluşturdu. Türk halkı internet üzerinden en çok kıyafet, ayakkabı ve spor malzemeleri satın aldı. TUİK’in son hane halkı bilişim teknolojileri kullanım araştırması da bunu doğruladı. Son verilere göre internetten alışverişlerin yüzde 51,9’unu giyim ve spor malzemeleri oluşturdu. İnternet kullanan bireylerin internet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı da yüzde 30,8 oldu. Uzaktan erişim yoluyla yapılan alışveriş sadece Türkiye ile de sınırlı kalmadı. Dünyanın kapısını internetle aralayan Türkler, yerli kartlarla internetten yurtdışında da sipariş verdi. Bu yılın ilk 5 ayında yurtdışından yapılan internet alışverişlerinin toplamı 1 milyar 782 milyon lira oldu.


+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle