Android M Ne Gibi Yenilikler Sunuyor?

Android M Ne Gibi Yenilikler Sunuyor?


Android 5.0 Lollipop’a kadar her üretici, Android’in stok sürümüne pek benzemeyen, kendi arayüzünü geliştirmekteydi. Lollipop, bu durumu tam olarak çözemedi fakat Android M’de durum değişebilir. Binlerce platform geliştirmesiyle gelen Android M, kararlılık, kullanım kolaylığı ve temel kullanıcı deneyimi üzerinde duruyor.
Google, yeni Android’in sürüm numarasını ve M harfinin hangi kelimenin baş harfi olduğunu henüz açıklamadı, ancak tatlı şeylerin bizi beklediğinden emin olabiliriz. İşte Android M’nin Android Lollipop’un üzerine getirdiği yenilikler…

Doğal parmak izi desteği

Parmak izi tarama özelliğini daha önce bazı Android’li telefonlarda görmüştük. Ancak Google, Android M ile birlikte işlevi platform çapında standart haline getirmek istiyor. Bunun için parmak izi desteği, standart bir API yoluyla Android M’ye sunulacak. Böylece parmak izi tarayıcısına sahip cihazlar, aynı parmak izi tarama işlevlerini sunabilecekler.

Yeni işlev, parmak izi tarayıcısına sahip Android’li telefonların mobil ödeme işlevlerini de kolaylaştıracak. Android Pay transferlerini onaylayabilecek, parmak izinden üçüncü parti uygulamalarda faydalanabileceksiniz.

Gelişmiş pil ömrü

Dünkü duyuruların en önemlilerinden biri, Android M’ye eklenen Doze adındaki pil tasarrufu işleviydi. Google, bu yeni işlevle Android’in ilk günlerinden beri kullanıcıların şikayetçi olduğu pil ömrü sorununa yeni bir çözüm getiriyor.

Doze, Android’li telefonunuzu veya tabletinizi belirli bir süre kullanmadığınızda devreye giriyor ve arka plan uygulamalarını, aynı zamanda cihazı “kapalıya yakın” bir duruma getiriyor. Böylece bekleme süresi, Android Lollipop’taki Project Volta’daki bekleme süresine göre iki kata yakın uzatılmış oluyor. Android, çoklu görev işlevleriyle öne çıkan bir işletim sistemi olduğundan Google, arka plandaki uygulamaları güncel tutmak ve güç yönetimi arasında iyi bir denge kurmaya çalışıyor.

Uygulama izinleri

Android M, uygulama izinleri sisteminde önemli değişiklikler yapıyor. Yeni sürümle birlikte kullanıcılar, kamera, konum erişimi gibi izinleri tek tek onaylayabiliyor veya geri çevirebiliyorlar. Android’in şu anki sürümlerinde herhangi bir uygulama yüklerken, uygulamanın kullanmak istediği tüm izinleri kabul etmeniz gerekiyor. Android M ise izin onayını yükleme sırasında değil, izne gerek duyulduğunda soracağından, istemediğiniz şeylere izin vermek zorunda kalmayacaksınız.


+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle